Тіамат в аккадської міфології - первозданна стихія , втілення хаосу , уособлення солоних вод океану. Часто Тіамат зображувалася у вигляді дракона або семіголового гідри.
Етимологія імені Тіамат викликає деякі суперечки. Воно може відбуватися від аккадського слова « Тамту » - море , рання форма , якого « тіамтум ». Або ж в цьому імені об'єдналися два слова: « ти » , як життя і « ама » , як мати.
Як розповідає нам космогонічна поема « Енума Еліша ...» , спочатку не існувало ні землі , ні неба і тільки праматір Тіамат ( солоний океан) і праотець Апсу ( прісноводний океан) змішували свої води . Від їхнього союзу народилися боги першого покоління , а від них пішли і всі інші боги. Молоді боги задумали впорядкувати хаос і відокремити стихії. Це розгнівало Апсу і він задумав знищити своїх дітей. Дізнавшись про це , боги прийшли в жах і , приспавши Апсу , вбили його , розрубавши тіло на шматки. Тіамат вирішила помститися за смерть чоловіка і створила армію чудовиськ - змій , драконів , псів , риболюдей , людино- скорпіонів. Один з богів першого покоління - Кінгу - робиться її чоловіком , йому вона вручає таблиці доль. У главу своєї армії , молоді боги попросили встати Мардука , який запросив за це першість серед богів і право визначати долі . Спочатку Мардук та Тіамат обмінюються взаємними звинуваченнями , а потім починається битва . Владика накидає на праматір мережу і пускає їй у черево буйний вихор . Потім він пронизав її стрілою , розрізав їй нутрощі і вийняв серце. Після перемоги над предводителькою Мардук винищує всі її воїнство , бере в полон Кінгу і забирає у нього таблиці доль. Тіло поваленої Тіамат всемогутній бог розрубав навпіл. Одну половину він підняв вгору і зробив небом , а іншу - землею . Сльозяться очі її стали витоками Тигру і Євфрату .
Поема « Енума Еліша » названа так за першими словами : « коли зверху » не існувало небес , і не існувало землі внизу , існували тільки прісноводний океан Апсу «перший , кращий » , і солоний океан Тіамат «та, що народила всіх». У Месопотамії вважалося , що жіночі божества були старше чоловічих , і Тіамат була частиною культу , обожествляющего творить силу води.
Немає коментарів:
Дописати коментар